AP
2015 APTRA Awards announced
Here is the list of the 2015 APTRA Broadcast Contest winners:
Station of the Year – Combined Categories – All Markets – TBA June 11, Universal Hilton
Best Evening Newscast – Television Class 1 Markets 1 – 50 – TBA June 11, Universal Hilton
Best Evening Newscast – Television Class 2 Markets 50+ – TBA June 11, Universal Hilton
Best Anchor or Anchor Team – Television Class 1 Markets 1 – 50 – TBA June 11, Universal Hilton
Best Anchor or Anchor Team – Television Class 2 – Markets 50+ – TBA June 11, Universal Hilton
Best Anchor or Anchor Team – Radio – All Markets – TBA June 11, Universal Hilton
Best News Broadcast – Radio Class 1 Markets 1 – 50 – TBA June 11, Universal Hilton
Best News Broadcast – Radio Class 2 Markets 50+ – TBA June 11, Universal Hilton
Best Morning News – Television Class 1 Markets 1 – 50 – TBA June 11, Universal Hilton
Best Morning News – Television Class 2 Markets 50+ – TBA June 11, Universal Hilton
Combined Categories – Overall Excellence:
Excellence in Enterprise News Coverage – Television: KUSA, Denver – Fueling the Fire, Chris Vanderveen, Anna Hewson, Nicole Vap, Andy Buck, Chris Hansen
Excellence in Enterprise News Coverage – Radio: OPB, Portland – Unprepared Series, Saff
Excellence in Station Spot News – Television: KERO, Bakersfield – 23 ABC News at 6: Mudslides; Staff
Excellence in Station Spot News – Radio: KCBS, San Francisco – Balcony Collapse; KCBS News Team
Television Class 1 Winners:
Best Live Coverage of a News Event – KTXL Hometown Heroes Parade – Fox40 Staff
Best Coverage of an Ongoing Story – KNTV – Hospital Plan: Critical Condition – Robert Handa, Ted Case
Best Investigative Reporting – KNBC – L.A.’s Nuclear Secret – Matthew Glasser, Joel Grover, Andres Pruna, Matt Goldberg
Best Spot News Story – KCRA – Vacaville Fire – Alan Blaich, Tom Miller
Reporter of the Year – KNTV – Robert Handa
Best Producer – KUSA – Planned Parenthood Shootings – Will Swope
Best Assignment Team / Live Breaking News – KUSA – Planned Parenthood Shooting – Megan Jurgemeyer, Brooke Way, Ana Campbell
Videographer of the Year – KUSA – Chris Hansen
Best Videography of Hard News – KUSA – Implosion All Angles – Eric Kehe, Corky Scholl, Manny Sotello, Matt Bell, Scott Wright
Best News Writing – KUSA – Chris Vanderveen
Best Weathercast Segment – KCRA – Meteorologist Tamara Berg, KCRA 3 Weather
Best Editing – KNBC – L.A.’s Nuclear Secret – Andres Pruna, Matthew Glasser
Best Videography of a News Feature – KUSA – The Motel Life – Corky Scholl
Best Serious Feature – KOIN – Presumed Guilty – Jeff Granola, Bill Cortez
Best Light Feature – KUSA – The Midway – Corky Scholl, Chris Vanderveen
Best Special Program – KNBC – 50 Watts – KNBC News Staff
Best Use of Social Media – KNTV – NBC Bay Area’s Social Media Platforms – NBC Bay Area Staff
Best News Website – KNTV – NBCBayArea.com – NBC Bay Area Staff
Best Sports Segment – KNBC – KNBC 11 p.m. Sportscast – Fred Roggin & Angelo Simone
Best Videography of Sports – KUSA – Full Moon Open – Reno Boyd, Brian Olson
Best Live Coverage in Spanish of a News Event – KMEX – San Bernardino Mass Shooting – Susana Meza, Alejandro Mendoza, Sandra O’Neil, Oswaldo Borraez, Norma Roque
Best Coverage in Spanish of an Ongoing News Story – KMEX – Beatification of Monsignor Romero – Susana Meza, Norma Roque, Hector Gonzalez, Raul Gutierrez
Best Assignment Team / Live Breaking News in Spanish – KMEX – San Bernardino Mass Shooting – Annette Garcia, Silvia Alvarez, Edith Granero-Ibrahim
Best Producer in Spanish – KMEX – Univision 34 A Las Seis, Susana Meza
Best Investigative Reporting in Spanish – KMEX – Narco Farmacias – Antonio Valverde
Best Serious Feature in Spanish – KDTV – Translatina – Maria Leticia Gomez, Joe Perry, Luis Felipe Godinez
Best Light Feature in Spanish – KMEX – Lola no es La Unica – Francisco Ugalde, Andreas Bonilla
Best Sports Reporting in Spanish – Race to Success – Antonio Valverde, Francisco Vasquez
Best Videography of a News Feature in Spanish – KTAZ – El Cartel de Sinaloa: Decades de Poder en Arizona – Ruben Pereida, Roberto Duarte
Radio Class 1 Winners, Markets 1 – 50:
Best Live Coverage of a News Event – KXL – UCC Shooting – Joe Simons, Val Stouffer, Jim Ferretti, Chris Brown Rosemary Reynolds
Best Coverage of an Ongoing Story – OPB Radio – Umpqua Community College Shooting – OPB Radio News Staff
Reporter of the Year – KGO Radio – John Lobertini
Best Spot News Story – KOMO Radio – Charlie Harger
Best Investigative Reporting – KCFR – Missed Treatment: Soldiers with Mental Health Issues Dismissed for For “Misconduct.” – Michael de Yoanna, Daniel Zwerdling, Robert Little, CPR News Staff, NPR News Staff
Best News Writing – OPB Radio – The New Revolution Hall Finds its Niche in a Glorious Historic Building – Aaron Scott
Best Serious Feature – KCRW -Sawtelle Homeless Encampment – Anna Scott
Best Light Feature – KCFR – On Colorado’s Eastern Plains, Fur Trade Re-Enactors Resurrect History – Megan Verily
Best Use of Sound / Hard News – KGO Radio – The Napa Quake, One Year Later – Scott Lettieri
Best Use of Sound / Feature – KCBS Radio – Choir – Anna Duckworth
Best Sports Segment – KTAR – Paul Calvisi
Best Sports Reporting – KXJZ – California Kids Prepare for Steel Cage Matches – Bob Moffitt
Best Special Program – KPCC – 50 Years After the Watts Riots – KPCC Staff
Best Use of Social Media – OPB Radio – Staff
Best News Website – KTAR – KTAR.com – Carter Nacke, Tyler Bassett, Marcia Hammond, Paul Ihander, Martha Maurer
Best News Promo – KGO Radio – Traffic Translations – Mike Amatori
Television Class 2, Markets 51+
Best Live Coverage of a News Event – KSBY San Luis Obispo – Refugio Oil Spill – KSBY News Staff
Best Spot News Story – KOLD Tucson – Sahuaro Student Brawl – Sonu Wasu
Best Coverage of an Ongoing Story – KGMB Honolulu – Homeless in Hawaii – Scott Humber, Mark Platte, Daryl Huff, Andy Sugg, Mileka Lincoln
Reporter of the Year – KTUU Anchorage – Blake Essig
Best Investigative Reporting – KVOA Tucson – Deceptive Demotion – Steve Ryan, Michel Marizco
Best Producer – KTUU Anchorage – Bridget Mullen
Videographer of the Year – KTUU Anchorage – Shawn Wilson
Best Videography of Hard News – KTUU Anchorage – They’re Hauling Water – Nikki Carvajal, David Brooks
Best Serious Feature – KGMB Honolulu – Desperate for Diagnosis – Lynn Kawano, Tine Howard, Mark Platte, Scott Humber, Andy Sugg
Best Light Feature – KTUU Anchorage – Alaskan Sap Suckers – Blake Essig, Albert Lutan
Best Videography of a News Feature – KTUU Anchorage – Out in the Breezy – Blake Essig
Best Weather Segment – KTUU Anchorage – Meteorologist Robert Forgit
Best Sports Reporting – KOLO Reno – Paddling to Glory – Ben Ross
Best Videography of Sports – KTUU Anchorage – Nets Bigger Than People. – Kari Bustamante, David Brooks
Best Use of Social Media – KTUU Anchorage – KTUU Staff
Best News Website – KGMB Honolulu – HawaiiNewsNow.com – Mark Platte, Scott Humber, Nicole Bento
Best News Promo – KSBY San Luis Obispo – KSBY News Blind Auditions – Brandon Downing
Best Special Program – KHON Honolulu – Kilauea: Facing the Fire – Howard Dashefsky, Marisa Yamane, Ken Mashiyama, Jennifer Brink
Radio Class 2, Markets 51+
Best Live Coverage of a News Event – KCLU Thousand Oaks – Solimar Fire Live – Lance Orozco, Debra Greene
Best Coverage of an Ongoing Story – KSFR Santa Fe – Child Hunger in New Mexico – Deborah Martinez
Best Spot News Story – KUNR Reno – Anti-Campus Carry Protestors Rally – Anh Gray, Michelle Billman
Best Investigative Reporting – KUSU Logan UT – Recreation: It’s Contentious, It’s Litigious, It’s Fun – Jennifer Pemberton, Ross Chambers, Ryan Cunningham
Reporter of the Year – KCLU Thousand Oaks – “Lance Orozco
Best News Writing – KRCC Colorado Springs – Southwest Chief Effors Receive $15.2-Million Federal Boost – Andrea Chalfin
Best Use of Sound / Hard News – KUNR Reno – More Noise, Less Space – Julia Ritchey
Best Use of Sound / Feature – Jefferson Public Radio, Ashland – To Shoot or Not to Shoot – Liam Moriarty
Best Serious Feature – KUNR Reno – Capturing Native Languages Before They’re Lost – Michelle Billman
Best Light Feature – KUNC Greeley, CO – The Sandwich Helps Uncover Lost Artist – Stacy Nick
Best Sports Reporting – KCLU Thousand Oaks – L.A. Doesn’t Have Pro Football, But Ventura County Has Cowboys, Rams – Lance Orozco
Best Special Program – KRCC Colorado Springs – Wish We Were here – Noel Black, Jake Brownell
Best News Website – KCLU Thousand Oaks – KCLU News Online – Lance Orozco
Student Categories – Television & Radio
Best Newscast – Student Television – Cronkite News – Jake Gadon, Anchor
Best General News – Student Television – Cronkite News – Phoenix – Phoenix Parking Meters – Megan Thompson
Best Photography – Student Television – Fresno State University – Bulldog Blimp – Fabiola Ramirez
Best Feature – Student Television – Cronkite News – Phoenix – Music Teacher in West Phoenix Making a Difference – Yahaira Jacquez
Best Feature – Student Radio – Fresno State University – Netflix and Chili – Sierra Downey, Laura Tsutsui
Copyright © The Associated Press. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten or redistributed.